לוח דירות למכירה יד2 מציע לכם מגוון הזדמנויות לרכישת דירות המוצעות למכירה ברחבי הארץ. בלוח תמצאו דירות, דירות גן, דירות יוקרה ונכסים נוספים – בתים, וילות, פנטהאוזים, קוטג'ים ועוד.
דירות למכירה בתל אביב, דירות למכירה בחיפה, דירות למכירה בירושלים, דירות למכירה בבאר שבע, דירות למכירה בראשון לציון.

חימום תת רצפתי

חימום תת רצפתי
מאת:
חנן בר-און
תאריך: 10.08.2010

אחת משיטות החימום היעילות ביותר לבית היא החימום התת רצפתי. המדובר בגופי חימום או צינורות מים שממוקמים מתחת לרצפות, ומקרינים חום כלפי מעלה בצורה אחידה, יעילה ונעימה. אז מדוע השיטה עדיין נדירה? בעיקר בגלל התקנה מסובכת, ומחיר יקר

כמו בעולם הגדול
בישראל שאינה מדינה קרה בדרך כלל, נעשה שימוש נרחב במזגנים, בתנורי חימום וברדיאטורים על מנת לחמם בתים או דירות במהלך ימי החורף. אבל, אחת משיטות החימום היעילות ביותר שיש – ושכבר מתחילה לתפוס גלי חום כאן בארץ – היא שיטת החימום התת רצפתי. בשיטה זו, מקור החום טמון מתחת לרצפה, והוא מופק באמצעות שתי טכנולוגיות עליהן נרחיב מיד. בכתבה נוסיף פרטים על שיטת החימום הזו שפופולארית מאד בארה"ב ואירופה.

 

נעים מתחת לרגליים

איך זה עובד?
כאמור, מערכת חימום תת רצפתי מותקנת מתחת לרצפה. החום עולה כלפי מעלה, ומחמם את החלל. בניגוד למקורות חימום אחרים, כאן הרצפה הופכת למעין גוף חימום, והיא פולטת את החום לחלל הבית/דירה באופן אחיד.

רצוי להתקין חימום תת רצפתי בשלב בניית הבית או לפני שלב הריצוף, אך ניתן לעשות זאת בדירה או בית קיימים, אך יש להחליף את הריצוף ובמקרים מסוימים ( למשל, פרקט עץ גושני) ניתן לפרק את הריצוף, להתקין את מכלולי החימום, ולהחזיר הריצוף בחזרה.

חשמל או מים?
קיימות שתי שיטות לחימום תת רצפתי: חשמל, ומים. חימום באמצעות חשמל, היא הדרך הקלה והזולה יותר, המדובר בגופי חימום דקים ( כבלים או יריעות ) שמונחים מתחת לרצפה, מעל שכבת פוליאוריתן כבידוד, ומעליה בדרך כלל שכבת חול.אפשרות שנייה היא שימוש במערכת מוזנת מים. הכוונה לצינורות מוגני קורוזיה שמפותלים ומכסים את שטח הבית כולו מתחת לרצפה. בצינורות אלו זורמים מים, שמתחממים באמצעות גז, סולר או גוף חשמלי, וגם מדוד שמש הניזון מקולטי שמש.

יתרונות החימום הרצפתי
יש כמה יתרונות מרכזיים בחימום תת רצפתי. אחד היתרונות המרכזיים של חימום תת רצפתי הוא כי זה חימום נעים ונוח שמפזר ברחבי החלל חום אחיד שאינו מייבש, וניתן גם לשליטה בהתאם לצרכים, כלומר, לווסת את הפעלת החימום והטמפרטורה הרצויה בהתאם לחדרים.יתרון נוסף קשור בחיסכון יחסי בחשמל ביחס לסוגי חימום אחרים. זאת ועוד: לאחר התקנתן, אין כמעט תחזוקה למערכות חימום תת רצפתיות.

חימום תת רצפתי

מבחינה בטיחותית, ישנו יתרון חשוב, בזכות העובדה שאין כאן סכנה של אש גלויה.
חימום תת רצפתי נחשב לאמצעי חימום שקט ביותר – יתרון עצום ביחס למזגנים, למשל.
מבחינה אסטתית, יש כאן יתרון אדיר: מכיוון שהמדובר במערכת תת רצפתית, הרי שהיא לא בולטת ובלתי נראית לעין, ולכן לא מפריעה לעיצוב החללים, וגם לא לריהוט.

יתרון נוסף הוא כי קיימת גמישות בהתקנה, וניתן להתקין את מערכת החימום התת רצפתי מתחת למרבית סוגי הרצפות ובהן בטון, קרמיקה, שיש, פרקט וכו'.

חסרונות החימום התת רצפתי
כמובן שלצד יתרונות רבים, ישנם גם מספר חסרונות לחימום תת רצפתי.

החיסרון העיקרי טמון במחיר היקר של מערכת כזו – מיד נרחיב על כך.
המחיר היקר נובע בעיקר מהתקנת המערכת, שנחשבת למורכבת ומסובכת מאד, ובנוסף, ישנם יחסית מעט מתקינים, ביחס למתקיני מזגנים, למשל. בניגוד למזגן או תנורים חשמליים, הזמן שלוקח למערכת התת רצפתית להגיע לטמפרטורה הרצויה הוא ארוך – לעיתים אף מספר שעות.

במערכת החימום הרצפתי שפועלת באמצעות גופי חימום חשמליים, עלולה להיווצר קרינה אלקטרומגנטית. בכדי שלא תהייה גבוהה מדי, מומלץ לברר עם היצרן ועם המתקין מהי דרגת הקרינה, והאם המוצר עבר תקנים אמריקניים או בין לאומיים.

אמרנו שאין כמעט תחזוקה – אבל, אם משהו ממרכיבי המערכת ניזוק או מושבת (למשל, גופי החימום עצמם, חיישנים, תרמוסטטים וכו'), קשה לאתר ולתקן אותו.
 
חיסרון נוסף נובע מכך שנעים ונוח יותר ללכת יחפים על רצפה שמחוממת בחימום תת רצפתי. אבל, לא תמיד אנשים יירצו להוריד נעליים. מצד שני, אם לא יורדו הנעליים, עלולה להתפתח הזעת יתר ואפילו פטריות באצבעות הרגליים.

כמה זה עולה לנו?
כפי שהבנתם, העסק הזה אינו זול, ולמעשה, יקר מכל שיטות החימום המקובלות.
בשביל מערכת חימום תת רצפתית תאלצו להשקיע כמה עשרות אלפי שקלים, בהתאם לשטח הבית, לסוג המערכת (חשמל או מים), ואופי ההתקנה הספציפי.

 

 

פרסם מודעה
מחיקת מודעה
עריכת מודעה
ביטוח דירה