לוח רכב מציע מגוון גדול של רכבים יד שניה מכל הסוגים והדגמים. כאן תמצאו דגמים חדשים של רכבי יוקרה, מכוניות פרטיות, כלי שייט מיוחדים ומודעות לוח רכב יד שניה מכל הסוגים. תוכלו להשתמש בחיפוש מהיר של רכב או מכוניות במנוע החיפוש של לוחות רכבים המופעים במדור.

המדריך לרכישת אופנוע ים

המדריך לרכישת אופנוע ים
מאת:
חנן בר-און
תאריך: 19.10.2010

למרות שהם אינם זולים לרכישה או אחזקה, בכל שנה, עולים על הגלים מאות אופנועי ים חדשים. אפשר להבין מדוע -  אין גבול להנאה שמפיק הכלי הקטנטן הזה. מי יכול לרכוב על אופנוע ים? אלו כלים נמכרים ומה הכלי המתאים לי? על שאלות אלו ואחרות במדריך זה

אופנוע ים – מה זה בכלל?
זהו כלי שיט קטן ומהיר שבניגוד לסירה, הנוהג בו יושב או רוכב על הכלי ולא בתוכו, ואוחז בכידון – זו הסיבה מדוע שמו בארץ אופנוע ים. באנגלית הכלי נקרא PWC (ר"ת – Personal Water Craft) או, כלי שיט ימי אישי. בעצם, הכלי לא כל כך אישי – ניתן לרכוש גם אופנועי ים שמתאימים לשניים, לשלושה ואפילו לארבעה אנשים.

סוגי אופנועי ים
הסוג הוותיק ביותר, אך הפחות נפוץ כיום הוא אופנוע ים למשתמש בודד, לתפעול בעמידה (נקרא לעיתים 'ג'ט סקי') אופי השימוש בו מחייב פרק לימוד לא קצר. מרבית הכלים הנמכרים בארץ מיועדים לרכיבה בישיבה, עבור שניים או שלושה אנשים. ישנם כלים בסיסיים וקומפקטיים, וכלים גדולים ומאובזרים. ישנם כלים עם אופי ספורטיבי וביצועים בהתאם, ואחרים כבדים ונוחים יותר לטיול, עבור משתמשים מבוגרים. ישנם כלים שמיועדים במיוחד לגרירת גולשי סקי מים. 

אופנוע ים לאדם אחד (עמידה)

אופנוע ים לשני רוכבים

אופנוע ים לשלושה

מפרט טכני
גופם של אופנועי הים עשוי פיברגלס, והם שוקלים 300 עד 400 ק"ג. הכלי מתקדם במהירות (אפילו 100 קמ"ש ויותר) הודות למנוע בנזין ומשאבת סילון בעלת מדחף קטן שזורקת מים בלחץ. המדובר במנועי בנזין 4 פעימות, מרביתם כיום מקוררי מים (מערכת סגורה, לא מי-ים) ובעלי הזרקת דלק. ניתן לרכוש כלי עם מנוע בנפחים שונים, החל ב-700 ועד 1,800 סמ"ק, וככל שהנפח גדול יותר, כך גם ההספק, שעשוי להגיע עד ל-260 כ"ס – כפול מזה של מכונית משפחתית טיפוסית. עוד במסגרת המפרט: הילוך אחורי ובלמים (!?) שנמצאים בחלק מהכלים, ישנם כלים עם מנגנון בקרת שיוט, תאי אחסון למטען ושאר שכלולים ופינוקים. מרבית הכלים מצוידים בשרוך שנכרך סביב ידו של הרוכב, ואם הנ"ל מתהפך למים, השרוך נמשך ומדומם את המנוע.

כיצד מוציאים רישיון? 
אופנוע ים הוא כלי השיט הקטן ביותר שיש. בשביל לרכוב על אופנוע ים יש צורך בהוצאת רישיון 'משיט 11', רישיון זה מתאים לאופנוע ים שנושא עד שלושה אנשים. ( לא מספיק לכם? לכו על רישיון 'משיט 12' שמאפשר רכיבה על כלי שמסוגל לשאת 4 אנשים ומעלה, וגם שיט בסירת מנוע קטנה ). הגיל המינימאלי להוצאת רישיון 'משיט 11' הוא 16, ונדרשים מספר אישורים רפואיים, בדומה ללימוד נהיגה על רכב. ניתן לבצע את תהליך ההכשרה באחד מבין אינספור בתי ספר לשיט שפזורים ברחבי הארץ. תחילה, יש צורך במעבר קורס 'ימאות א', שהוא קורס תיאורטי כללי ובסיסי שנמשך על פני כ-6 שעות, ובסופו בחינה אמריקנית. אחר כך, יש צורך להתחיל את השלב המעשי – לימוד שיט על אופנוע ים בפועל. בסוף שלב זה, ניגשים למבחן מעשי מסכם, שכולל שלושה חלקים, ובהם מבחן עיוני נוסף...
במבחן המסכם נבדקת שליטה באופנוע, שיט מהיר ואיטי, שיט בין מצופים, עליה וירידה מהכלי במים, וכו'. הצלחתם? מזל טוב, בתוך כשבוע הרישיון המיוחל אצלכם בדואר.

ביטוח
לא רק הכביש מסוכן, גם בים ישנם לא מעט סיכונים, וצריך לזכור שאופנוע ים עלול להיות מסוכן. יש צורך לבטח את הכלי בביטוח צד ג', שמכסה תשלום פיצויי נזק לאנשים או לרכוש אחר. מלבדו, ניתן לבטח בביטוח תאונות אישיות שמכסה נזק רפואי של הרוכב או הרוכבים עצמם, וסוג נוסף של ביטוח הוא מקיף – כמו במכוניות – והוא נועד לכסות את עלות האופנוע במקרה שהוא נגנב, ניזוק או טבע.

אביזרים ונגרר
החוק מחייב לבישת אפודי הצלה ייעודיים. אבל, זה הכסף הקטן. בשביל לגרור את אופנוע הים לנקודת השיט הייעודה, תיאלצו לרכוש עבורו עגלה נגררת, שמחייבת לעבור רישוי שנתי ולהיות מבוטחת. ואיך גוררים את העגלה? היכונו להוצאה נוספת: יש צורך להתקין וו גרירה ברכב שלכם. המהדרין אינם מסתפקים במכונית משפחתית, אלא רוכשים רכב שטח גדול וחזק, בכדי שיוכל לגרור ללא בעיה את האופנוע והעגלה שעליה הוא קשור.

נגרר לאופנוע ים

היכן אפשר לרכוב?
למען האמת, ארצנו הקטנטונת מציעה שטחי שיט מוגבלים לחובבי אופנועי הים. החל משנת 2008, אסור עליהם לשוט בגבולות חופים מוכרזים, ובאזור של חמישה מטרים מקצותיהם. לפני שאתם מגיעים לחוף, בידקו מה התקנות במקום, והאם יש אזור שמוקצה במיוחד לפעילות אופנועי ים. העיר ת”א למשל, חוקקה חוק עזר עירוני שמתיר שיט באזורים מוגדרים בלבד. שם, מותר לרכוב בתל-ברוך באזור מוגדר בלבד, חוף הגולשים, חוף הילטון הדרומי.
שימו לב שלא בכל מקום ניתן להוריד את אופנוע הים. במקרים אלה תיאלצו לתת לטרקטור מיוחד לעשות זאת, בתשלום.

מחירי חדשים ומשומשים
למרבה הצער, אופנוע ים חדש הוא תענוג לא זול בכלל, ומשתווה במחירו לזה של מכונית חדשה. כ-60 עד 130 אלף שקל תידרשו לשלם, ושימו לב שלפעמים המחיר כולל עגלה נגררת, אך לא את אגרת הרישוי. מחירי משומשים – כמו בכל כלי רכב – נגזרים מסוג הכלי, השנתון שלו, מצבו, והביקוש וההיצע. ניתן לרכוש אופנוע ים ישן יחסית, במחירים שמתחילים באלפי שקלים בודדם. אם קניתם כלי חדש, קחו בחשבון, שהוא יסבול קשות מנפילת ערך, בשנים הראשונות. לא נדיר להפסיד בכל שנה כ-10 עד 20 אלף שקל ירידת ערך!
בנוסף, גם תחזוקת אופנוע ים אינה זולה. יש צורך בטיפולים סדירים בכל פרק זמן מסוים, ואפילו מבחן רישוי שנתי.

ממש לא זול, אבל כיף!!!

איזה יצרן / מותג?
בארץ נמכרים רק שלושה מותגים של אופנועי ים חדשים. את אופנועי ימאהה מייבאת חברת 'קשר ימי'. את אופנועי קוואסאקי מייבאת חברת 'מטרו', ואת הכלים של סידו מייבאת חברת 'עופר-אבניר'. לרשותכם מספר דגמים שונים לכל מותג, כל אחד בנפח שונה ובמפרט קצת שונה. בשוק המשומשים תמצאו גם כלים נוספים שכבר לא נמכרים כחדשים, או שיובאו ביבוא אישי, ובהם אופנועי ים מתוצרת הונדה, פולריס וסוזוקי.
ההחלטה על איזה מותג ללכת היא לא פשוטה, ולעיתים אמוציונאלית יותר מאשר הגיונית. לפני שאתם קונים אופנוע ים, בידקו מה אומרים אלו שכבר קנו, קיראו כתבות מבחן מהארץ ומהעולם, ונסו לברר עם בעלי מוסך מי נחשבים לכלים אמינים ומבוקשים יותר.

כיצד לקנות כלי משומש?
המחיר והצורה החיצונית הם רק מרכיב קטן במשוואה. יש כמה דברים שצריך לשים לב אליהם: מה מצב המנוע? האם ישנם חלקים חלודים? כמה שעות הוא צבר? מתי בוצע טיפול אחרון ומה בדיוק בוצע במסגרתו? מה מצב המצבר והמכלולים הנוספים? האם המנוע מניע מיד? האם הכלי בילה את מרבית חייו במים מתוקים (כינרת) או מלוחים? מים מתוקים תמיד ישמרו את הכלי ומכלוליו במצב טוב יותר, ועם פחות בלאי. אופנועי ים מאופיינים בבלאי גבוה מאד, יש להם חיים קשים ורטובים, גם אם שימשו את בעליהם רק לרכיבה בסופי שבוע. יש לבדוק מצב שעונים, שהמצערת קפיצית, ושההיגוי תקין. גם למצב החיצוני ישנה משמעות – האם יש שריטות, קילופי צבע או שאר פגמי בלאי? האם לכלי יש רישוי בתוקף? האם הוא נמכר עם עגלה ייעודית נגררת? לעיתים, אפשר לקנות את העגלה יחד עם אופנוע הים, במחיר אטרקטיבי מאד, ואפילו לקבלה חינם.

אפשר לשכור?
אם התחביב הזה יקר מדי עבורכם, אל תישארו עם החשק. ישנם בארץ מספר מקומות בהם ניתן לשכור אופנוע ים, בין אם אתם בעלי רישיון משיט מתאים, וגם אם לאו. התענוג אינו זול, אבל חוסך לכם הרבה מאד כסף, ביחס לרכישת ואחזקת אופנוע ים משלכם.

 

פרסם מודעה
מחיקת מודעה
עריכת מודעה

חיפושים פופולריים

 
השכרת רכב